63 Student-Athletes Recognized on GLIAC Academic Teams

63 Student-Athletes Recognized on GLIAC Academic Teams

BAY CITY, Mich. -- A total of 63 Ohio Dominican student-athletes were recognized on the GLIAC Spring All-Academic and All-Academic Excellence Teams.

Criteria states the student-athlete must be an active member on the roster at the end of the season, not a freshman or a first year transfer student. 

All-Academic Teams are comprised of those student-athletes that meet criteria and carry a cumulative grade point average (GPA) of 3.0-3.49.  Academic Excellence Teams are comprised of student athletes that have a cumulative GPA of 3.50-4.0.

ACADEMIC EXCELLENCE

Student Athlete-Name Yr. Major Hometown/High School  GPA
Sport: Baseball        
Alex Borgan Sr. Sport Management Pickerington, Ohio/Pickerington North 3.54
Cole Carpenter Jr. Biology Zanesville, Ohio/Zanesville 3.77
Jacob Horsley So. Undecided Thornville, Ohio/Sheridan 3.73
Kevin Lydic Jr. Biology Dublin, Ohio/Dublin Jerome 3.64
Austin Monnin So. Accounting Dublin, Ohio/Bishop Watterson 3.53
Kyle Suminski Jr. Physical Therapy Fraser, Mich./De La Salle Collegiate  3.84
Kyle Tisdale Jr.  Criminal Justice Uniontown, Ohio/Lake 3.76
         
Sport: Softball        
Kelsey Albanese So. Math Education Westerville, Ohio/DeSales  
Alex Cribari Jr. Business Administration Lyndhurst, Ohio/Notre Dame-Cathedral Latin 3.94
Montana Fishel So. Business  Gahanna, Ohio/Gahanna Lincoln 3.96
Taylor Mason Jr. Business Administration Belpre, Ohio/Belpre 3.93
Kelsey Seeds Jr. Sport Management Westerville, Ohio/DeSales 3.90
Rachael Stanzel Sr. Exercise Science Angleton, Texas/Angleton 3.68
Julia Suyak So. Exercise Science Trenton, Mich./Trenton 3.65
Alexis Swisher Jr. Early Childhood Education Cincinnati, Ohio/Mariemont 3.87
Taylor Thomas Jr. Intervention Specialist Bellville, Ohio/Clear Fork 3.79
        3.69
Sport: Women's Golf        
Danielle Misencik Jr. Accounting Concord, Ohio/Notre Dame-Cathedral Latin  
Ashley Swartz Sr. Intervention Specialist Lima, Ohio/Lima Bath 3.88
        3.86
Sport: Men's Tennis        
Jeremy Mokry Sr. Sport Management Hilliard, Ohio / Hilliard Davidson  
Justin Tjon So. Finance Willemstad, Curacao / K-12 Academy 3.63
        3.82
Sport: Men's Outdoor Track & Field        
Mike Barber Jr. Exercise Science New Franklin, Ohio/Manchester  
Kenny Brown Jr. Physical Therapy Westerville, Ohio/Big Walnut 3.62
Luke Howard So. Pre-Physical Therapy Columbus, Ohio/St. Francis DeSales 3.55
Chris Liebold Sr. Environmental Science Green Springs, Ohio/St. Joseph Central Catholic 4.00
Matt Rosebrock So.  Intervention Specialist and Physical Science Education Napoleon, Ohio/Napoleon 3.53
Brendan Walburn So. Chemistry Hebron, Ohio/Lakewood 3.57
        3.75
Sport: Women's Outdoor Track & Field        
Katie Bachman So. Math Education Vandalia, Ohio/Vandalia-Butler  
Nicole Brown So. Undecided Columbus, Ohio/Bishop Ready 3.94
Rachel Collins Jr. Undecided  Dayton, Ohio/Chaminade Julienne  3.80
Mallory Kitts Sr. Integrated Mathematics Education Springfield, Ohio/Northwestern 3.90
Molly Priest So. Undecided  Wadsworth, Ohio/Wadsworth  3.94
Katie Rini Jr. Exercise Science and Biology  Pickerington, Ohio/Pickerington North  3.79
Amber Willeman So.   Napoleon, Ohio/Napoleon 3.97

 

ALL-ACADEMIC

Student Athlete-Name

Yr. Major Hometown/High School  GPA
Sport: Baseball        
Sam Bohon Jr. Business Administation Worthington, Ohio/Thomas Worthington  3.23
Alberto Canales Jr. Special Education West Park, Fla./Miramar 3.11
Ryan Colegate So. Education Centerville, Ohio/Centerville 3.08
Austin Greene So. Business Administation Dublin, Ohio/Bishop Watterson 3.19
Phil Jaskot Sr. Exercise Science Upper Arlington, Ohio/Upper Arlington 3.41
Matt Jurevicius Sr. Business  Broadview Heights, Ohio/Padua Franciscan 3.48
Dan Mooney Jr. Sport Management Wauconda, Ill./Carmel Catholic 3.29
Anthony Raschilla Sr. Biology Girard, Ohio/McDonald 3.44
Dylan West So. Business Administation Westerville, Ohio/Westerville Central 3.42
         
Sport: Softball        
Devan Audette Jr. Pre-Medicine Bronson, Mich./Bronson 3.42
Caitlin Jividen Sr. Exercise Science Wheeling, W. Va./Wheeling Park 3.30
Brier Sanner Jr. Education Hartville, Ohio/Lake 3.07
Lizzy Weber So. Undecided Canton, Ohio/Canton Central Catholic 3.07
         
Sport: Women's Golf        
Emily Crow So. Sport Management Lima, Ohio/Lima Shawnee 3.07
Krista Johnston So. Sport Psychology Ashtabula, Ohio/Lakeside 3.34
Lauren Kyre Jr. Public Relations Pickerington, Ohio/Pickerington North 3.08
         
Sport: Men's Tennis        
Tyler Johnston Sr. Sport Management Wilmington, Ohio/Wilmington (ABAC) 3.14
Pat Ohanian Jr. Sport Management Hudson, Ohio/Hudson 3.20
Gerry Perez So. Psychology Mexico City, Mexico/Universidad Intercontinental 3.27
         
Sport: Men's Outdoor Track & Field        
Connor Callahan Jr. Sport Management Columbus, Ohio / Bishop Hartley 3.33
Dereck Fleury So. Business Administration Marysville, Ohio/Marysville 3.43
Nick Green Sr. Sport Management Wapakoneta, Ohio/Wapakoneta (Lake Erie) 3.14
Aaron Johnson Jr. Education Troy, Ohio/Troy 3.01
Halston Jones So. Business Columbus, Ohio/Bishop Ready 3.20
Jordan Singleton Jr. Political Science Alpharetta, Ga./Alpharetta 3.28
         
Sport: Women's Outdoor Track & Field        
Maryann Dike So. Undecided Toronto, Ontario / St. Marguerite d'Youville  3.26
Charde Gaiter Jr. Criminal Justice Westerville, Ohio/Westerville Central 3.23
Vogue Hall So. Information Systems Zanesville, Ohio/Maysville 3.35
Erin Miller Jr. Psychology London, Ohio/London 3.13
Emma Russell So. Undecided Columbus, Ohio/Tree of Life 3.12

Contact: Scott Miles
miless@ohiodominican.edu 

2013 Hall of Fame Videos
October 4, 2013 2013 Hall of Fame Videos